Historia
Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej (ORAGH) powstała w 2001 roku jako pierwsza orkiestra dęta działająca przy uczelni technicznej w Polsce. Głównym celem powstania Orkiestry Reprezentacyjnej AGH było rozwijanie pasji muzycznych w środowisku studenckim, ale także uświetnianie uroczystości odbywających się na terenie uczelni oraz godna jej reprezentacja podczas wydarzeń kulturalnych. Na czele grupy założycielskiej stanął Łukasz Habera, który został pierwszym dyrygentem zespołu. Dzięki wsparciu władz uczelni, inicjatywa szybko nabrała rozpędu. Rozrastający się skład umożliwił poszerzenie repertuaru i rozwój orkiestry.

W 2004 roku przeprowadzono konkurs na dyrygenta, w wyniku którego stanowisko to objął Dariusz Bylina. Pod jego dyrekcją dokonano nagrania pierwszej płyty ORAGH – czarna. W tym czasie powołano także Zarząd Orkiestry, odpowiedzialny za kwestie organizacyjne, w tym stworzenie Statutu Orkiestry, który określał prawa i obowiązki członków zespołu. W 2008 roku, po kolejnym konkursie, funkcję dyrygenta przejął Sebastian Perłowski.








Karol Pyka
Od 2009 roku stanowisko to przejął Karol Pyka, pod którego skrzydłami orkiestra prężnie się rozwijała oraz zajmowała wysokie lokaty w wielu konkursach w kraju (Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira” w Rybniku, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych i Paradnych Alte Kameraden w Gorzowie Wielkopolskim) oraz za jego granicami (Festiwal „Balkan Folk Fest” w Bułgarii, Internazionale Bande Musicali Giulianova we Włoszech, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Orkiestr Golden Sardana w Lloret de Mar i Barcelonie, Hiszpania).
Podczas dyrygentury Karola Pyki zostały wydane 4 płyty – czerwona, zielona (świąteczna), biała oraz płyta wydana z okazji 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 2019 roku Orkiestra Reprezentacyjna AGH zajęła pierwsze miejsce w kategorii koncertowej na Mistrzostwach Świata Orkiestr Dętych (WAMSB World Championships) w Calgary w Kanadzie. Jest to największy muzyczny sukces w historii zespołu.
W latach 2019-2020 funkcję dyrygenta pełnili Wojciech Kwiatek, a następnie Roman Hyla do końca 2021 roku.
Adrian Bator
Od początku 2022 roku orkiestra występuje pod batutą Adriana Batora, który kontynuuje rozwój orkiestry, nadzorując nowe pomysły i projekty jak wydanie płyty winylowej „Let’s Rock”. W 2023 roku orkiestra wzięła udział w II Otwartych Mistrzostwach Polski Orkiestr w Radomiu, gdzie zdobyła tytuł Mistrza Polski w konkurencji Koncert Dywizja II oraz tytuł Wicemistrza Polski w konkurencji Przemarsz. Tego samego roku, zajęła 1 miejsce w konkursie International Competition and Festival of Arts Summer Stars of Durres 2023 w kategorii Instrumental Music/Orchestras.

Charakterystyka Orkiestry
Zespół posiada profil zbliżony do concert bandu, będąc orkiestrą dętą wzbogaconą o sekcję perkusji oraz gitary. W repertuarze na przestrzeni lat znalazły się zarówno klasyczne kompozycje orkiestrowe oraz utwory marszowe, jak i opracowania znanych popularnych utworów z gatunku muzyki rockowej, popowej, bałkańskiej, techno oraz electro. Współczesny styl orkiestry to połączenie tradycji z nowoczesnością.
W skład zespołu wchodzą przede wszystkim studenci i absolwenci AGH, ale również muzycy z innych krakowskich uczelni. ORAGH prowadzi aktywną działalność koncertową – każdego roku odbywa około trzydziestu koncertów, zarówno w kraju jak i za granicą. Orkiestra bierze udział w wielu ważnych wydarzeniach uczelnianych, takich jak inauguracje roku akademickiego, konferencje naukowe oraz święta uczelni: Barbórka, Dzień Hoborskiego, Dzień Hutnika. Regularnie uczestniczy także w przeglądach, konkursach oraz festiwalach muzycznych.
Każdego roku organizowane są nabory do orkiestry, które przyciągają nowe talenty muzyczne. Zespół wspiera również młodzież akademicką w rozwijaniu umiejętności muzycznych, organizując warsztaty i wyjazdy, przyczyniając się dzięki temu do integracji zespołu.
ORAGH działa przy Fundacji Studentów i Absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ACADEMICA. Jej głównym celem jest inspirowanie, organizowanie, promowanie i rozpowszechnianie kultury studenckiej. Fundacja wspiera liczne projekty i inicjatywy orkiestry, szerząc przy tym kulturę muzyczną, docierając do środowisk młodych ludzi.
Orkiestra Reprezentacyjna AGH to symbol tradycji, pasji i wspólnoty akademickiej, która od 2001 roku wzbogaca życie kulturalne Krakowa i Polski.

Osiągnięcia
Do najważniejszych osiągnięć orkiestry można zaliczyć:
- złoty dyplom na International Festival of Wind Orchestras Prague (2024)
- I miejsce na International Competition and Festival of Arts Summer Stars of Durres w kategorii Instrumental Music/Orchestras (2023)
- tytuł Mistrza Polski w konkurencji Koncert Dywizja II oraz tytuł Wicemistrza Polski w konkurencji Przemarsz na II Otwartych Mistrzostwach Polski Orkiestr w Radomiu (2023)
- II miejsce na V Międzynarodowym Festiwalu Golden Sardana w Lloret de Mar (2022)
- I miejsce podczas finału Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu (2022)
- I miejsce podczas Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych “Alte Kameraden” w Gorzowie Wielkopolskim (2022)
- III miejsce podczas XXXI Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych “Złota Lira” w Rybniku (2022)
- I miejsce podczas podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych “Złota Trąbka” (2021)
- Tytuł Mistrza Świata w kategorii “Koncert” podczas Mistrzostw Świata Orkiestr Dętych w Calgary w Kanadzie (2019)
Orkiestra miała przyjemność pracować z:
- Pawłem Joksem (2024)
- Mirosławem Chilmanowiczem (2023)
- Leszkiem HeFi Wiśniowskim (2023)
- Karolem Gajdą (2023)
- Sebastianem Perłowskim (2022)
- Mariuszem Dziubkiem (2021 i 2024)
